Klimat, środowisko, ocieplenie, zanieczyszczenia, wymieranie, degradacja, eksploatacja, konsumpcja? Otwierasz lodówkę, a tam dyskusja na temat tego jak zmienia się ekosystem naszej planety. Jeden ekspert straszy, drugi radzi, trzeci ponagla, czwarty bagatelizuje.
Niedawno, 22 sierpnia obchodziliśmy Dzień Długu Ekologicznego. To smutne święto: “dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania”. W 1987 Dzień Długu Ekologicznego obchodziliśmy 23 października, w 2019 – już 29 lipca. To gorzka satysfakcja – dzięki spowolnieniu aktywności gospodarczych i społecznych za sprawą COVID-19 – później niż zwykle. Gorzka, bo ten dzień przesunął się tylko na 22 sierpnia. Gorzka, bo nie ma w tym naszej zasługi. Chyba, że ktoś wierzy, że nasza zasługą jest to, że wirus wyskoczył z laboratoryjnej lodówki lub półmiska zupy z nietoperza.
Zamiast debatować, zacznijmy działać
Oglądaliście mądre debaty organizowane z tej okazji? Czytaliście mądre teksty napisane specjalnie dla zaznaczenia tej daty? Widzieliście zatroskane miny? Świetnie, ale wystarczy mówienia i pozowania. Czas na dyskusję się skończył. Pora na działanie. Jeżeli chcemy być dobrymi przodkami dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków, to mówienie trzeba zastąpić działaniem. Na razie nimi nie jesteśmy – a trajektoria zmian w wypadaniu Dnia Długu Ekologicznego świadczy o tym dobitnie.
STOP! Nie jesteśmy kolejnymi, którzy mówią, że należy działać. My nie mówimy. My działamy. Ba! Idziemy jeszcze o krok dalej i do działania chcemy zachęcić innych. Jak? Mądrym planem i budżetem, które umożliwiają jego realizację.
Rozwój? Naturalnie
Stwarzamy realne warunki tym, którzy wiedzą jak zadbać o nasze otoczenie, którzy wiedzą jak zatrzymać zmiany klimatyczne, jak uporać się ze smogiem, co zrobić z piętrzącymi się śmieciami, jak oczyścić rzeki, jak zazielenić miasta, jak transformować budownictwo, jak oczyścić transport, jak zapanować nad konsumpcją, jak uniezależnić świat od kurczących się zasobów.
Climate Accelerator to przestrzeń dla 10 startupów, w ramach której:
Jednym słowem mamy ambicję, aby Twój projekt błyszczał na liście CB INSIGHTS lub w artykułach TECHCRUNCH. Trzymamy kciuki i życzymy Ci jak najlepiej, ale pamiętaj, że naszym wspólnym celem jest neutralizacja negatywnych skutków klimatycznych. Chcemy zmienić świat, walcząc z niepotrzebnym wzrostem konsumpcji, nieefektywnymi procesami produkcyjnymi i budowlanymi, bezrefleksyjnym zanieczyszczaniem otoczenia, bezmyślnym betonowaniem przestrzeni, bezideowym tworzeniem odpadów i?.dopisz proszę kolejne pozycje do tej listy wstydu. Potem weźmy się wspólnie za jej skracanie.
Ekosystem, instytucje, ludzie
Nie mamy czasu. Ciebie też będziemy naciskać, abyście pracowali pod jego presją. Nie znamy wszystkich odpowiedzi. Mamy natomiast silną motywację, aby je odnaleźć. Właśnie dlatego pracować będziemy w SPRINTACH. Podział programu akceleracji na mniejsze, elastyczne, zarządzalne etapy: z jednej strony pozwoli nam budować bardziej sensowne modele biznesowe dla Twojego projektu, z drugiej strony pozwoli nam działać na maksymalnej szybkości. Czas ma znaczenie. Nie tylko on. W innowacjach ważni są ludzie. Właśnie dlatego chcemy wesprzeć Twój zespół potencjałem coachów, którzy pełnią w programie rolę przewodników po sprintach. Pozwoli Ci to w pełni wykorzystać topowe metodologie zarządzania projektami innowacyjnymi. Chcemy je także wesprzeć potencjałem MENTORÓW, którzy pomogą Ci wypełnić model funkcjonowania firmy mądrością i doświadczeniem biznesowym.
Kim jesteśmy? Zespołem z bogatym doświadczeniem budowy wielu programów akceleracyjnych, których alumni do dzisiaj czerpią korzyści z fundamentów modelu biznesowego zaprojektowanego w trakcie ich trwania. Doświadczenie uczy nas, że nie zrobimy wszystkiego samodzielnie. Właśnie dlatego ten program to nie tylko sponsor, partnerzy tytularni oraz garstka wyspecjalizowanych dostawców usług. W następnych tygodniach odsłaniać będziemy nazwy kolejnych instytucji, które swoim potencjałem pomagać będą nam mądrze osadzać realizowane działania w otoczeniu ekonomicznym i społecznym. Partnerzy to jeden z fundamentów tego programu. Za ich sprawą kilkutygodniowa akceleracja ma płynnie przejść w postakcelearcję. Stay tuned. Szczegóły wkrótce.
Czas dyskusji się skończył. Trzeba działać. Szybko. Jeżeli nie zaczniemy to kto wie, może kolejny Dzień Długu Ekologicznego obchodzić będziemy już w czerwcu? Nam raczej nie tęskno do tej perspektywy. A Wam?
Zespół Climate Accelerator