?Program akceleracji startupów? – pod tym hasłem powinno się kryć działanie dynamiczne, szybkie, bez oglądania się za siebie. Nie oznacza to wcale, że aktywności podejmowane w akceleratorze mają być “bezrefleksyjne”.
Często jest jednak tak, że akcelerator – oprócz wprost wybrzmiewających z nazwy elementów dynamiki i prędkości, niewiele ma z szybkością działania wspólnego. Definicję szybkości w fundamentach akceleratora trzeba nie tylko mieć, ale ją również rozumieć i przede wszystkim praktykować. A to już zadanie dla ambitnych i doświadczonych.
Szybkość w akceleratorze dotyczy przede wszystkim elementu uczenia się – uczenia w zakresie klienta, jego problemu, definicji wartości, modelu biznesowego, sposobu na skalowanie produktu, (?.<—tu wpisz własny obszar). Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że im szybciej dowiecie się (czyt. nauczycie), tym mniej energii zużyjecie [czyt. tym więcej czasu zaoszczędzę, tym mniej środków “przepalę”].
Jakie inne warunki muszą być spełnione, aby akcelerator był mechanizmem wspierającym biznesowo, a nie jedynie realizującym cele wizerunkowe organizatora programu (co często się zdarza)?
Poszukajmy odpowiedzi na bazie programu Climate Accelerator, który jest nam najbliższy (warstwa podmiotowa):
A co jest tzw. No-Go? jeżeli angażujemy opiekunów startupów, po to aby układali papiery, dbali o porządek w papierach ? jest to marnotrawstwo potencjału zespołu opiekunów (czyt. coachów) startupu?
A co jest tzw. No-Go: chyba doradztwo / konsulting. Tego z pewnością nie chcemy i nie oferujemy w pakiecie “mentoringowym”
Dynamika, precyzja, siła – trochę brzmi jak reklama marki samochodowej, ale nią nie jest. Co te słowa oznaczają zatem w kontekście Climate Accelerator?
1.Dynamika – proces akceleracji, musi być oparty na schemacie szybkiego uczenia (kojarzycie Build-Learn-Measure Feedback Loop?). Przewidzieliśmy w Climate Accelerator dwa sprinty, w trakcie 7 tygodni pracy, gdzie każdy Sprint trwa ~ 3 tygodnie, a jego struktura wygląda, jak opisano poniżej:
a.Tydzień 1: Identyfikowanie ryzyk, mapowanie eksperymentów
b.Tydzień 2: Walidacja rynkowa – potwierdzania / obalanie hipotez biznesowych
c.Tydzień 3: Interpretacja wyników i wsad do kolejnego Sprintu
2. Precyzja – nie ma ważniejszej rzeczy niż precyzja we wdrażaniu rozwiązań startupowych. Precyzja, dobrze przemyślany plan, skonfrontowany w zespole startupu w formie sesji interaktywnych (z użyciem post-itów i canvasów), zaopiniowany przez coacha, “zchallengowany” przez mentora i ekosystem partnerów to najlepszy sposób na szukanie jakże wyczekiwanego “product-market fit”. Precyzja również w kontekście metod badawczych, sposobów walidacji rynkowej – to wszystko pozwala nam dochodzić krok-po-kroku do oczekiwanego sukcesu rynkowego – Climate Accelerator w swoim DNA będzie miał wymuszanie precyzji na startupach, każda osoba zaangażowana we wsparcie startupu zadba o to w myśl przekonania, że “garbage in, garbage out” to ważna zasada, także (a może przede wszystkim?) w kontekście rozwoju startupów
3. Siła – ale też chyba najważniejszy element w biznesie i ekosystemie partnerów Climate Accelerator. Zadbamy o to, abyś jako startup szukał synergii biznesowej (koncepcja Open Innovation) już w trakcie samego programu akceleracji, ale też po jego zakończeniu – pomogą Ci w tym wspomniani “coachowie” oraz przede wszystkim tak liczne grono Partnerów akceleratora, którego reprezentacji mogą być dla Ciebie, kto wie, pierwszym klientem, a może nawet sposobem na globalne skalowanie produktu?
Tych myśli mamy trochę więcej, są zapisane w szerokiej prezentacji na temat modelu akceleracji. Przedstawimy Ci je – wystarczy zaaplikować i zostać wybranym do Programu przez nasze szanowne Jury 🙂
Słowem podsumowania / konkluzji:
Pamiętacie jak na początku tej notatki próbowaliśmy uchwycić esencję akceleratora? Tam się nie udało, tutaj się uda: Akceleracja to odpowiedzialność za Twój czas i za Twoją przyszłość. Dlatego tak poważnie myślimy o AKCELERATORZE i przygotowujemy najlepszy FRAMEWORK akceleracji, jaki potrafimy przygotować. A potrafimy, zaufaj! 🙂